25. 9. 2007

Kurz rádioamatérov Portáš 2007

OM Kurz Portáš 2007

V období medzi 29.7.2007 a 11.8.2007 sa konal na vysokohorskom hoteli Portáš kurz (nielen) mladých rádioamatérov. Hotel sa nachádza na pohorí priamo na hraniciach s ČR neďaleko od Púchova. Kurz už tradične organizuje a zabezpečuje rádioklub OM3REU. Tohtoročný kurz bol svojim spôsobom výnimočný pretože v súvislosti s nastávajúcou zmenou legislatívy mohli uchádzači o povolenia ľahko dosiahnúť najvyššiu operátorskú triedu (po novom E) a to tým, že jednoducho stačilo splniť predpoklady pre zloženie skúšky pre (starú) triedu C. Názory na takýto postup sa rôznia. Každopádne, našli sa záujemcovia, ktorých uvedená skutočnosť potešila, ale aj takí, ktorým na tom až tak nezáležalo...
Okrem toho bol kurz výnimočný ešte jednou malou udalosťou. Vďaka Romanovi OM4KW sa prišli na kurzantov pozrieť moderátori s kamerou z púchovskej televízie a natočili jeden príspevok do správ televízie. Našťastie PúTV bola ochotná poskytnúť práva na zverejnenie príspevku a tak je umožnené použiť videoshot na propagáciu takejto udalosti aj v širšom okolí ako len v púchovskom regióne.


Poďakovanie patrí aj naším hviezdam z príspevku :-) Fero OM6AR, Katka Szatmariová (v príspevku je nesprávne uvedené priezvisko), Arie (pochádza z PA), Roman OM4KW. Pre záujemcov je možné si video aj prevziať (mirror), veľkosť je cca 52MB.
V nedeľu tesne po skončení IOTA Contestu začali prichádzať na kopec prví účastníci kurzu. Ja som sa ešte venoval baleniu contestoveho hamshacku. Samozrejme, tradične ako prvá sa musela ukázať rodinka Barónikovcov :-) Ešte som stihol zazrieť Mira OM3CKU aj s rodinkou a riaditeľku kurzu Riu OM1YL. Potom som už utekal domov oddýchnuť si od náročného víkendu. Presne sa dá povedať: kde niektorí končia, iní začínajú. Popri objímaní a zdravení sa ostrieľaných kurzantov, prípadne nadväzovaní nových známostí začali prerážať cez mraky prvé slnečné lúče.
Celkovo na kruz prišlo 18 záujemcov a z nich bolo 16 detí. Posledný pohľad na hŕstku kurzantov hovoril, že nuda tu nebude. Všetko teda naznačovalo, že tento kurz bude stáť za to.
Starosť o priebeh celého kurzu a teda aj vyučovanie budúcich rádioamatérov bolo čisto chlapskou záležitosťou a to v podaní Romana OM4KW, Fera OM6AR, Dana OM1NW a Roba OM1KW. Učenia bolo dosť. Povoľovacie podmienky, prefixy, skratky, Q-kódy a technika - to všetko čakalo. No na druhej strane morzeovka, ktorá kedysi zaberala najviac času, už dnes nebola taká náročná keďže postačovalo pomalejšie tempo. Napriek tomu sa účastníci do toho poriadne obuli a prejavili o učenie celkový záujem. Možno im počas letných prázdnin trošku chýbala škola ;-) Odmenení boli oddychom v podobe 5km dlhej túry na vedľajšiu kótu Malý Javorník (1020m n.m.). Keď nastal opačný problém - teda prepracovanosť, nachádzali sa rôzne spôsoby ako to riešiť. Napríklad dievčatá to efektívne vyriešili úradovaním v detskom kútiku (viď foto). Pokiaľ išlo o praktické skúsenosti z pásma tu sa záujem pohyboval v širokých medziach. Strach z prvého QSO mali asi všetci (a kto z nás už zabehnutých hamov nemal? Len si zaspomínajte :) No nechýbali aj nejaké pileup-y. Najmä Arieho smerové výzvy CQ PA robili viacerím lektorom vrásky na čele, zrejme keď nevedeli tak dobre po holandsky ;-)
A prišiel dlho NEočakávaný deň D keď na hotel pricestovala skúšobná komisia TÚ SR. Poznáte to, na tele sa vám začne triasť všetko možné, od nôh cez ruky až po hlas, ktorý ste už aj tak dávno stratili. Každý musel prejsť takýmto vstupom medzi rádioamatérov. A má to svoje čaro. Pri spomínaní sa nad tým len krásne pousmejete :) Ako vždy, komisia bola veľmi milá. Takže ak sa na skúšky každý zodpovedne pripravoval, nedalo sa nič pokaziť. Zatiaľ čo sa uchádzači "trápili" pred komisou, vonku pred hotelom stála hŕstka ľudí (najmä lektori), ktorí nedočkavo čakali ako to celé dopadne. A výsledok? Skúšok sa celkovo zúšastnilo 13 záujemcov, z toho bolo 9 priamo z OM kurzu a tí všetci skúšky úspešne zvládli. Patrí im za to veľké GRATULUJEME A VITAJTE MEDZI NAMI! Čoskoro teda môžeme očakávať prílev nových značiek, snáď aj na pásmach :-)
Po náročných skúškach si potrebovali všetci oddýchnuť, to platilo aj pre tých, ktorí sa skúšok priamo nezúčastnili. Na oddych a načerpanie nových síl zostávali posledné dva dni kurzu. Okrem oddychu sa aj oslavovalo a to tak ako sa na rádioamatérov patrí. Pozrieť a podporiť prišli aj hamovia z blízkeho okolia a Košíc. Večer bola skvelá grilovačka a neodmysliteľná dobrá zábava. Všetci sme sa mohli do sýtosti porozprávať. Kto mal chuť si mohol aj zavysielať. No a komu nechýbala odvaha, mohol si aj zaspievať. Preto sme aj nakoniec tieto dva dni označili za také malé stretnutie Tatry a pre mnohých (vrátane mňa) to bola najlepšia rádioamatérska akcia vôbec :-)
Nakoniec prišiel čas rozlúčiť sa, pobaliť antény, všetku techniku a samozrejme aj seba. V okolí hotela bolo počuť samé 73 a miestami aj 88 :)
Poďakovanie patrí všetkým zúšastneným, ako lektorom za dobre odvedenú prácu, tak aj čerstvým rádioamatérom za ich záujem o náš koníček a všetkým ostatným za skvelé spríjemnenie kurzu.
Na záver treba už len dodať HPE CU AGN.