Zobrazujú sa príspevky s označením OM3KMK. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením OM3KMK. Zobraziť všetky príspevky

19. 11. 2008

Nová stránka rádioklubu

A je to tu...
http://sites.google.com/site/om3kmk/
Po dlhých dňoch zapadania prachom sa podarilo zmeniť šat stránky vytvorením úplne novej stránky. Stránka bola vytvorená v službe Google Sites, takže sa snaží využívať najmodernejšie technológie, ktoré prináša Web 2.0.
Na úvodnej - Home - stránke nájdete množstvo tzv. gadgetov čo sú objekty zobrazujúce dáta z rôznych iných zdrojov:
  • Zoznam článkov z (aktuálne používanej) služby blogger.com
  • Graf grayline + slnečných škvŕn
  • Fotogaléria
  • Online DX cluster využívajúci údaje zo servera OH2AQ
  • Vyhľadávanie v zozname slovenských staníc (zo stránok TÚ SR)
  • a to najlepšie na záver - Kalendár pretekov využívajúci službu Google Calendar
K poslednému ešte zopár slov. Vytvorenie kalendára bolo najzložitejšou a zároveň najdôležitejšou súčasťou novej stránky. V skutočnosti sa zoznam vytvára z troch kalendárov, a to z kalendára KV pretekov, kalendára VKV pretekov a kalendára OM (národných) pretekov. Bohužiaľ, kalendáre nie sú kompletné. Aktuálne sa zobrazujú len KV preteky (medzinárodné), ale dúfam, že v blízkej budúcnosti si nájdem čas a zvyšné preteky doplním. Kalendáre budú obsahovať predovšetkým z môjho pohľadu zaujímavé preteky. Ak si však myslíte, že existuje pretek, ktorý v kalendári chýba a mal by tam mať svoje miesto, kľudne mi napíšte na email rádioklubu (je na stránke) info, budem rád ak mi pomôžete :-) Po kliknutí na konkrétny pretek by sa v popise (description) mala zobraziť adresa stránky, na ktorej sa nachádzajú podmienky preteku. Podmienky nie vždy musia byť aktuálne, aj keď som sa snažil hľadať predovšetkým univerzálne stránky no všetci usporiadatelia ich nemajú.
Jedna poznámka predsa len aj k DX clusteru: po prejdení kurzorom na konkrétny spot sa v tooltipe zobrazí komentár a čas spotu.
Ľavý panel stránky obsahuje témy článkov. Po kliknutí na niektorú z nich sa otvori zoznam článkov k danej téme. Ehm, úplne stopercentne sa na tento zoznam ale nespoliehajte, dopĺňam ho zatiaľ ručne :-)
Toľko teda k novej stránke. Stránka dokazuje, že dnes môže vytvoriť podobnú prezentáciu skoro každý - takmer celá stránka bola vytvorená bez napísania jediného kódu. Dúfam, že Vám poskytne množstvo cenných informácíí a možno bude pre niekoho aj impulzom pre vytvorenie vlastnej prezentácie...

1. 5. 2007

Nové priestory rádioklubu

V septembri 2006 sa nám vďaka iniciatíve Vila OM4DX podarilo získať od mesta Púchov priestory na prevádzku nášho rádioklubu. Priestory síce nemáme zadarmo, ale hádam symbolická suma za ročný nájom nebude pre nás príliš ťažkým orieškom.

Prvé čo sme urobili po prevzatí priestorov bolo vymaľovanie interiéru. S pomocou dobrých známych to bola otázka dvoch dní. Keďže sme mali obavy zo skorého príchodu zimy (skúsenosti s minulého roka), druhá úloha v poradí bola stavba základného anténneho systému, ktorý mal poslúžiť na overenie vhodnosti "rádiového okolia" a ktorý by prežil prvú zimu. Narýchlo nám Vilo OM4DX poskytol jeho viacpásmový vertikál HF8V, ktorý sme ešte v lete zreparovali a vybavili protiváhami od sedmičky vyššie. S vyladením antény na všetkých pásmach sú stále problémy a niekde sa PSV pohybuje až v okoli 3.0, ale s transmatchom je to použiteľná anténa. Času je málo, na skúšku to postači a doladenie musí počkať do ďalšieho leta... V následujúcich týždňoch sme sa venovali príprave InvVee na 80tku a Loopu na 40tku, paralelne s úpravami pracoviska. So zavesením InvVee nastali problémy, na budove nemáme v podstate kde zavesiť takú dlhú anténu. Nakoniec sme anténu skúšali na dvoch miestach, ale zatiaľ to stále nie je ono - tiež sme sa rozhodli počkať do leta. Podobne je na tom DeltaLoop na 40tku. Blízke kovové konštrukcie budovy značne vplývajú na jeho impedanciu a zisk tiež nestojí za moc - loop pôjde tiež dolu a na iné miesto. Máme celú zimu na premyslenie nových antén a iných spôsobov umiestnenia. Dôležité je, že sme schopní byť "on air". Po základných experimentoch s anténami sa púšťame do vybavovania interiéru. Vďaka Romanovi OM4KW, Vilovi OM4DX a Tiborovi OM4WQ sa prázdna miestnosť úplne zaplnila nábytkom, stolmi a stoličkami dôležitými pre prevádzku na pásmach.

DRAFT DRAFT DRAFT

Niekoľko záberov z príprav a postupného budovania pracoviska:
OM3KMK - As we started

20. 6. 2005

Členovia OM3KMK

členovia rádioklubu

Meno Značka
Viliam Kubík OM4DX
Roman Sýkora OM4KW
Michal Karas OM4AA
Tibor Masarik
OM4WQ
Viliam Sekáč
OM4RF
Roman Moravčík
OM4RW
Vladimír Končal
-
Vladimír Podymák
OM3COP

17. 5. 2005

QSL lístok OM3KMK/OM4K

QSL listok Máme vytlačených 2000 kusov týchto QSL lístkov. Teraz pracujeme na databáze prijatých a odoslaných QSL lístkov (za bežné spojenia + KV preteky + VKV preteky). Chceme v prvom rade začať odpovedať na prijaté QSL lístky. Preto, ak chcete náš QSL lístok čo najskôr, pošlite nám svoj QSL lístok. Ak ste nám už lístok poslali, neposielajte nám ďalsie. Ceníme si QSL od každej stanice, no nemá praktický význam mať 10 QSLov od jednej a tej istej stanice (za každé spojenie).

QSL lístok za spojenie so značkou OM3KMK alebo OM4K je možné získať aj v elektronickej forme, a to buď prostredníctvom známeho servra eQSL.cc alebo cez náš email.

31. 12. 2004

Práca s mládežou

Rádioamatérsky krúžok v CVČ Púchov
Tibor OM4WQ a Roman OM4KW sa podujali na vedenie rádioamatérského krúžku v púchovskom Centre Voľného Času. Cieľom krúžku je zoznámiť mladých ľudí s rádioamaterstvom, morzeovkou a načrtnúť základy elektrotechniky a rádiotechniky. Krúžok nadväzuje na technický krúžok, ktorý funguje v CVČ už dlhšiu dobu.
Momentálne majú chalani na krúžku asi 7 mladých. Síce ešte nemajú vek na to, aby sa mohli zúčastniť odborných skúšok, no všetko chce čas ...

OM kurz (nielen) mladých rádioamatérov
Tento celoslovenský (ba aj medzinárodný) kurz rádioamatérov poriadá rádioklub OM3REU v spolupráci s OM3KHE.
Od roku 2004 sa na kurze zúčastňuje ako lektor Morseovej abecedy aj Roman OM4KW.
Pre OM kurz 2004 poveril Jaro OM1II bojovou úlohou aj Romana OM4RW, ktorý postavil nové sluchátkové zosilňovače a rozvody využité pri výuke Morseovky.

Aktivity rádioklubu za rok 2004

- príprava ďalšieho VKV PA, cca 60W
- voľba nového softvéru, tentokrát pod Linuxom - teda Tučnák :)
- skúška fázovania antén
- 1. subregionál, kontrola techniky a softvéru
- 2. subregionál z Portáša
- 3. subregionál - strašne mokrý a aj krátky :(
- Roman OM4KW sa stal krajským koordinátorom A.R.E.S. pre kraj TN
- Tibor OM4WQ sa pustil do projektovania 70cm prevádzača (pozri projekty A.R.E.S.)
- členovia OM3KMK začali so stavbou jednoduchého PR nódu (pozri projekty A.R.E.S.)
- založenie občianského združenia Rádioklub Javorník
- v súvislosti s hľadaním priestorov sme začali jednanie s niektorými organizáciami

26. 7. 2004

Zariadenia a antény rádioklubu

Vlastné zariadenie zatial nemáme, ale čoskoro možno bude aj to. Závisí to najmä od priestorov rádioklubu. Vzhľadom k tomuto faktu, zariadenie používame len závody. Na tieto účely si požičiavame zariadenia prevažne od Vila OM4DX a v poslednom čase aj od Romana OM4KW. K dispozícii sú tri transceivre, a to Yeasu FT767GX (s kompletnou výbavou, tj. KV + 6m + 2m + 70cm), Yeasu FT1000D a Romanov Kenwood TS-570D. Na 2m používame profi koncový stupeň 150W out. Keďže doteraz sme chodili prevažne na VKV preteky, používali sme FT767GX + PA. V súčasnosti pracujeme na transvertore 21/144 MHz pre FT1000ku, čím by sa uvolnila FT767čka pre 70cm pásmo.
V budúcnosti chceme využiť ešte jeden doplnkový 100W PA na statické anténne systémy. Radi by sme sa pustili aj do nejakého KV PA, no zatiaľ to pokladáme za zbytočné a aj ťažko realizovateľné, keďže na jeho stavbu (aj samotné využitie) by sa hodili nejaké priestory (ach zase tie priestory ...). Osobne chcem začať s niečim jednoduchším, napríklad 4xGU50 a potom? Potom uvidíme ... :)

Čo sa týka anténnych systémov na KV, tie sú tiež závislé na priestore, takže vlastné anténne systémy postavené namáme (nemáme kde). Situáciu sa pokúša riešiť opäť Vilo OM4DX, ktorý chce použiť pre občasne závodenie svoje QTH (o tom viac v rubrike QTH). V takom prípade by sa dal použiť Delta Loop na 80m, nejaká ta W3DZZka, INV VEE a možno časom pribudne aj smerovka. Na VKV používame klasickú 11 prvkovú F9FTčku, ktorá sa používa v spojení s rotátorom a vzduchovým magírusom vysokým 12 metrov, ktorý je upevnený na tatre. Na pláne sú aj jednoduché statické systémy (keďže do VKV techniky nechceme investovať veľa financii). Na začiatok by to mohli byť 2xOK1KRC a 2-4xQuad.

QTH rádioklubu

V súčasnosti rádioklub nemá vlastné priestory, čo sa odzrkadľuje na našej aktivite (najmä na KV). Doteraz je väčšina "odbehnutých" závodov práve na Veľmi Krátkych Vlnách, na ktoré netreba stálé stanovište len dobrý kopec. Vzhľadom k problémom s priestormi nerozvíjame takmer žiadnú aktivitu na krátkych vlnách, pretože nie je kde natiahnúť antény. Slovíčko "takmer" nie je v predošlej vete zbytočne, pretože ako dočasnú náhradu vlstných priestorov (na contestovanie) máme nejaké tie alternatívy. Jednou z nich je druhé QTH Vila OM4DX. Vilo má postavený 15 metrový stožiar, na ktorý chce ešte dať smerovku, zatiaľ má natiahnutých niekoľko drôtoviek ako InvVee, W3DZZ a DeltaLoop. Pôvodne plánoval využitie pre osobnú prevádzku, ale keď vznikol nový rádioklub, prisľúbil, že sem-tam sa bude dať contestovať aj z takéhoto perfektného stanoviska. Ďaľšou alternatívou je prevádzka z portable QTH s dostupnou el. sieťou. Tu je však nevýhoda stavania KV antén a vysielacieho pracoviska pred každým kontestom, ktorého sa budeme chcieť zúčastniť z portablu. Tieto dve možnosti sú však len na dočasné použitie, takže okrem závodov nič na KV nepripravujeme.

Kóty použité vo VKV pretekoch

Pretek Názov kóty A.s.l [m] Lokátor Súradnice
3. Subregionál 2002 Malý Javorník 1019 JN99dh
VKV Deň Rekordov 2002 Štepnica 420 JN99dc 49,00" 18,82"
3. Subregionál 2003 Malý Javorník 1019 JN99dh
VKV Deň Rekordov 2003 Kohútka 910 JN99ch
1. Subregionál 2004 Púchov - Nové Nosice 375 JN99dc 49,05" 19,25"
2. Subregionál 2004 Portáš 920 JN99cg
3. Subregionál 2004
803 JN99df

31. 12. 2003

Aktivity rádioklubu za rok 2003

- Vznik webových stránok :) - Rekonštrukcia Tatry
- Predĺženie povolenia na prechod hranicami na tento rok
- 3. subregionál
- prechod na nový softvér VUSC (predtým Atalanta Locator)
- IARU Region 1 VHF Contest z Kohútky

13. 3. 2003

História vzniku geneza založenia a dnešneho fungovania rádioklubu Javorník OM3KMK Púchov

Článok napísal Vilo OM4DX.

Cesty vývoja ako celej spoločnosti, tak i spoločenských skupín, či jednotlivcov sú mnohokrát plné rozporov. Ľudia sa rozchádzajú opätovne stretávajú, ich aktivita niekedy kulminuje inokedy utlmuje. Tieto rozpory vytvárajú protiklady, protiklady opätovne tvoria zjednotenia.
Tak nejako sa začala vyvíjať i naša novodobá história, plná počiatočného nadšenia, následného útlmu, či opätovnej axelerácie. Sme skupinou nadšencov všetkých vekových kategorí od tých nepracujúcich až po tých už dôchodcov, či budúcich dôchodcov. Spoločná idea je snáď u všetkých rovnaká, a to spoločná záľuba (hobby) - rádioamatérsky šport, jedna z jeho neoddeliteľných súčastí: rádioamatérske vysielanie.
Prevažná časť budúcich členov už bola v minulosti zapojená (organizovaná) v púchovskom rádioklube OM3RRF, kde vykonávali funkcie od vedúceho operátora, po predsedu, náčelníka RK. V minulosti sme zabezpečovali výchovu nových nadšencov, operátorov, či rádioamatérov. Výsledky boli niekedy štandardné inokedy nadštandardné. Môžeme sa pochváliť úspešnými pretekármi v ROB, rýchlotelegrfií. Dokonca sme vychovali i reprezentanta ČSSR. Vývoj po špirále (Darwin) však viedol k odchodom mnohých nás z RK OM3RRF, či to už bolo kôli medziľudským vzťahom, či výpadokm aktivity, zmenou stavu, školou, zamestaním a tak podobne. Mnohých však opantala nostalgia, pri osobných stretnutiach sme sa neustále neustále ponárali do spomienok do minulosti. Poväčšine to boli spomienky na to dobré čo ostáva v pamäti vyryté najhlbšie. Dnešný nekompromisný náročný život už nevráti tú dobu keď sme predošlý RK zakladali či pracovali v ňom. Veď každému z nás už od založenia pribudlo 30 rokov. V súčasnosti máme (aspoň prevažná väčšina) náročné zamestania, ktoré už navytvárajú taký priestor, či nadšenie ako tomu bolo v minulosti i keď sme sa ani zďaleka tak nenamáhali. I keď si neuvedomujeme, že dnešný životný štýl je proti nám, určite na úkor dĺžky života. Okrem vysokého pracovného nasadenia však za uplynulé obdobie dochádza k abnormálnemu rozvoju techniky, informačných technológií. To skutočné ,,rádioamatérstvo'' sa posúva do úplne inej roviny:
a) Ďaleko menšie rezervy času neumožňujú venovať svojmu koníčku toľko času ako v minulosti (každý z nás sa v podstate naháňa za peniazmi, ktoré akosi stále treba).
b) Nástup nových technológií v elektrotechnike priniesol nespočetnú škálu špičkových zariadení, ktoré už nie je potrebné klasicky vyvíjať, či zhotovovať. Stačí ich kúpiť, treba však na to mať. A to už sme znovu pri bode a).
Za pár rokov došlo k tak významným zmenám v oblasti komunikácie (satelity, mobily, packet, internet atp.), ktoré by vlastne mali klasickému rádioamatérstvu, konkrétne telegrafu priniesť úplný koniec. Ale nikdo ani v špičkových svetových firmách nerátal, že sme tu ešte my, ktorím nám je smutno za starými časmi bez internetu, či najmodernejšími technológiami. No nie, že sa straníme využívať najmodernejšie technológie, ale naopak radi sa z najmodernejšími technológiami vrátime späť, tam kde sme ich ešte nemali. Najdôležitejšie však je to, že i keď svet aspoň v námornej komunikácií ,,zrušil'' dobrú nenahraditeľnú morze telegrafiu, my sa v tomto k svetu nepripájame, zostávame spiatočníkmi, naopak chceme tento milý, pekný odbor ďalej zachovať aj pre ďaľšie generácie.

I keď ten úvod bol trochu dlhší s náznakmi filozofického zamyslenia možno priblížil našu spoločnú mentalitu. Načrtol začiatok písania novej histórie pár nadšencov, ktorí milujú telegrafiu, prírodu, autá a techniku, antény a v neposlednom rade i všetko, čo sa milovať dá.
Pretože začiatky sú ťažké, a my skutočne začíname, nie je možné všetko naraz. Začíname postupne nie tak ako čas dá, skôr aká je hĺbka finančných zdrojov jednotlivcov, či celého kolektívu. Úplným začiatkom bol asi rok 2001 keď sme sa pokúsili zabezpečiť transceiver FT767GX, ktorý má transvertor na 145MHz. Podarilo sa zabezpečiť anténu na 145MHz (11 prvková F9FT). Bez koncového stupňa by to asi tiež nešlo tak sa zakúpil na poslednú chvíľu. Klasická nervozita organizácie ,,1.'' Poľného dňa, týždeň príprav - zhotovenie stožiara cca 10m otočného v päte a prípravy boli skoro za nami. Na kótu Kýčera pod Spinom (856m a.s.l.) sme sa vzhľadom k neskutočne tažkému terénu viezli na traktore + veliteľský UAZ. Zabezpečené boli 2 elektrocentrály 1kW a 4kW, 50 litrov benzínu, káble, náradie a samozrejme varenie. V ten deň sa konala generálka aj premiera. Stožiar bol výborný len mal jednu nevýhodu - k jeho stavbe bolo potrebných celkom 4 ľudí. Všetko prebehlo bez závad (nespadol, hi), horšie to bolo s elektrocentrálou. Tím, ktorý mal naštudovať manuál sklamal, centrála nešla. Museli sme sa vrátiť späť pre druhú. Keď sme sa dostali opäť na kótu už prvá išla, druhá zostala v zálohe. V prevádze boli tiež 2ks notebookov, z toho trvale len jeden. Pokiaľ sa obsluha 2. PC nezačala občerstvovať. Bol to náš prvý závod VKV budúceho formujúceho kolektívu, vtedy ešte pod značkou OM4X. Celkom sme nadviazali 191 spojení. Nepriaznivá bola veľká chybovosť.
Tak nejako prešiel skoro ďaľší rok a znovu nastal čas na prípravu nového PD 2002. Čerpali sme z chýb predchádzajúceho roku, kde nám odfúklo pracovňu, bolo potrebné urobiť pracovisko, ktoré by ani nadmorská výška 1020m neohrozila. Pre ďaľší rok sme sa zdokonalili o terénne vozidlo Tatra 805, ktoré bolo zakúpené krátko pred závodom, síce v dobrom stave, i keď už ťahalo na 44 rok, no bez dychu. Bolo potrebné prestaviť a zladiť motor, vypadalo to neradostne, ale vďaka starým ,,ladičom'' sa to podarilo. Tatra nabrala neuveriteľnú silu vo výkone. Jej max. rýchlosť 40km/h sa vyšplhala až na 90km/h. Podstatné však boli jej jazdné vlastnosti v teréne, kde mala s pripnutým vozíkom cca 1000kg prekonať výškový rozdiel na 10km jazdy 400m n.m. V tom období sme rekonštruovali ešte vyradený prívesný vozík, ktorý viezol tonu nákladu. Na kóte sa však prestavil na dômyselné vysielacie pracovisko so stolom, lavicami a ,,klimatizáciou''. Na poslednú chvíľu sa vyrobila na konštrukciu vozíka plachta. Súbežne s tým sme zabezpečovali prestavbu vzduchového teleskopického stožiara s rotátorom vysokého cca 12m.
Opäť týždeň nervozity zabezpečenie posledných náležitostí, potravín, benzínu, elektrocentrál, káblov, náradia atp.
Na poslednú chvíľu sa podarilo vybaviť tiež novú koncesiu OM3KMK so značkou do medzinárodných závodov OM4K. Už polrok predtým sa zabezpečovali všetky možné povolenia prechodu hranicou.

článok ešte nie je dokončený!!!

31. 12. 2002

Aktivity rádioklubu za rok 2002

- Vilo OM4DX kúpil rádiovoz Tatra 805 (kačena), ktorú poskytuje RK na preteky
- Vybavenie oficiálneho prechodu cez hranice s technikou po ceste na Malý Javorník
- Výroba doplnkovej konštrukcie pre vozík na vytvorenie hamshacku
- Prvý pretek rádioklubu - 3. subregionál, vtedy ešte neoficiálne formovaného
- Prvá zakladajúca schôdza rádioklubu na stretnutí v Tatranských Matliaroch

1. 12. 2002

Zakladajúci členovia OM3KMK

Meno Značka
Viliam Kubík OM4DX
Ivan Hrušík OM4IH
Roman Sýkora OM3THV
Michal Karas OM4AA
Tibor Masarik OM4WQ
Viliam Sekáč OM4RF
Roman Moravčík OM4RW
Viliam Glassa OM3CDZ
Marián Chovan -
Vladimír Končal -

členovia rádioklubu

Rádioklub OM3KMK















Za oficiálny vznik Rádioklubu Javorník Púchov sa pokladá dátum 1.12.2002, tj. počas medzinárodného stretnutia rádioamatérov v Tatranských Matliaroch. Pre tento krok sme sa rozhodli nielen preto, aby sa vznik rádioklubu (rk) spájal s touto významnou udalosťou, ale aj z dôvodu najväčšieho počtu členov budúceho rk, ktorí sa dokázali stretnúť na jednom mieste a tak vytvoriť uznášaniaschopnú Zakladajúcu schôdzu rádioklubu. Je fakt, že značku OM4K bolo počuť na pásmach o 6 mesiacov skôr, ale do tejto schôdze sme neboli ako rádioklub vôbec organizovaní. A tak sme si zvolili predsedu, zástupcu VO, hospodára, rozdelili sme si určité činnosti, dohodli sme sa na smerovaní rádioklubu a jeho budúcej činnosti.
Rádioklub OM3KMK vznikol ako rádioklub, ktorého prioritnou aktivitou sú preteky. Už existujúci rádioklub OM3RRF nebol schopný zaistiť kompletné vybavenie a zaistenie dobrých (skúsených) operátorov. Keďže sa v Púchove našla hŕstka ľudí, ktorí vedeli zabezpečiť všetko potrebné (najmä po finančnej stránke, dnes tak dôležitej) a chceli oživiť aktivitu púchovských rádioamatérov, dali podnet na vznik nového rádioklubu. V podstate sú všetci členovia nového rádioklubu OM3KMK odchovancami starého rádioklubu OM3RRF.
Prevádzka je zameraná najmä na preteky, ale keď je možnosť, tak sa venujeme aj bežnej prevádzke.
V súčasnosti sme obmedzení najmä priestormi (ktoré samozrejme nemáme) a tak sa zameriavame na VKV preteky, pre ktoré nie sú priestory podmienkou. Pred III. Subregionálom 2003 sme sa pustili do úpravy rádiovoza Tatra 805, ktorý bude v budúcnosti predstavovať základ viacerých VKV (a možno aj KV) závodov. Rádiovoz v súčasnosti obsahuje pracoviská pre 2m a 70cm s možnosťou využitia 12metrového vzduchového teleskopu s rotátorom. Našu techniku musíme budovať s tým, že na jej napájanie sú dostupne len elektrocentrály, pretože kóta Malý Javorník nemá možnosti dodávky el. energie. Preto sa v budúcnosti nechceme šplhať do veľkých výkonov, ale skôr vylepšovať anténny systém. Ešte minulý rok sme vybudovali mechanickú nadstavbu na vozík, čo nám na kóte poslúžilo ako mobilné pracovisko na 2m. V súčasnosti najmä Vilo OM4DX vyhľadáva alternatívne kóty k Malému Javorníku, pretože prístup naň nie je možný za každého počasia, a neradi by sme sa niekedy v budúcnosti zriekli účasti v závode len kvôli počasiu.

Kto to má všetko na svedomí:
Najväčšiu zásluhu na zjednotení a činnosti rádioklubu má Vilo OM4DX, ktorý nielenže zorganizoval celú partiu, ale poskytuje aj väčšinu potrebnej techniky ako aj investícii (transceivre, PA, antény, radiovoz, stožiare, počítač a i.). Na druhej strane všetky veci treba dať častokrát dohromady a to by jednotlivec mal veľmi ťažké preto je fungovanie celého rádioklubu dôležité.