Zobrazujú sa príspevky s označením ARES. Zobraziť všetky príspevky
Zobrazujú sa príspevky s označením ARES. Zobraziť všetky príspevky

12. 5. 2007

EmCom Party 2007

EmCom Party je cvičenie rádioamatérskej tiesňovej prevádzky organizované v rámci siete A.R.E.S., v ktorej náš rádioklub zastupuje koordinačné stredisko pre VÚC Trenčín. Aj preto bola naša účasť na tomto cvičení viac ako povinnosťou. Termín EmCom Party bol stanovený na 5. máj 2007 11:00-15:00 UTC a išlo o v poradí druhé cvičenie tohoto druhu. Cvičenie organizuje IARU Region 1. Na Slovensku bol hnacím motorom pre cvičenie Jaro OM1II, ktorému sa aj napriek nie práve najvhodnejšiemu termínu cvičenia podarilo zmobilizovať všetky doteraz aktivované krajské koordinačné strediská v SR, za čo mu patrí veľké uznanie. Cvičenie kolidovalo s veľmi významným VKV pretekom, čo do istej miery určite naštrbilo celkový výsledok EmCom.




Našťastie v našom rádioklube sa VKV prevádzke nevenujeme. Aj keď sme sľúbili výpomoc, všetko bolo dohodnuté s tým, že EmCom Party má u nás najvyššiu prioritu. Dôvodov na účasť bolo viacero. Okrem samotného cvičenia sme mali za cieľ zistiť do akej miery je schopné a účinné naše súčasné technické vybanie. Keďže pracovisko OM3KMK je ešte pomerné čerstvé (dokonca, na základe istých meraní sa preukázalo, že ešte neuschla farba na stenách :-) ), trpíme ešte neodladeným anténnym systémom a samotný transceiver FT-250 tiež toho ešte moc u nás neodkrútil. Takže, aby som sa konečne dostal k popisu vybavenia, ktoré sme na cvičenie EmCom Party 2007 použili:
  • hlavné pracovisko: FT-250 100W + multiband vertical HF8V
  • vedľajšie pracovisko: TS-120 10W + InvVee 40m
Čo sa týka FT-250, na tomto zariadení sme doteraz uskutočnili len niekoľko málo spojení, takže správanie a obsluha zariadenia bola ešte stále pre nás veľkou neznámou. Osobne mi najväčšie obavy robili odolnosť prijímača, nastavenie RITu a kvalita modulácie. Už len uvedenie zariadenia do prevádzky schopného stavu dalo dosť zabrať, ale je to jediné čím momentálne v klube disponujeme. Druhé zariadenie zapožičané od Vila OM4RF je na tom omnoho lepšie. Vilo na Kenwoode pravidelne naháňa DXy a aj napriek tomu výkonu je celkom úspešný a zariadenie je dobre odskúšané. Už popis zariadení naznačuje, že situácia v akej sme je "nič moc". Aby to bolo ešte trošku komplikovanejšie, tesne pred začiatkom EmCom sa u nás objavil silný dážď. Dôsledok vyčíňania počasia som spozoroval ihneď pri pokusoch o vyladení antén. Zrazu som mal pocit, že asi sa pokúšam vyladiť kus zvlhnutého dreva. Po rýchlej optickej kontrole som však musel skonštatovať, že antény vôbec nechodia tak ako doteraz. Takže nakoniec, keď sa mi z červenajúcich sa elektróniek FT-250tky podarilo vyžmýkať urputných 50 Wattov, som bol sám so sebou nadmieru spokojný :-). Prve posluchy na pásme naznačovali, že podmienky sú horšie ako hrozné a ja som sa sám seba pýtal či ma s tým výkonom bude počuť aspoň za dverami nášho rádioklubu... Na A.R.E.S. frekvenciách bolo počuť jedine OF3F - uff, už som sa zľakol, že sme netrafili termín EmCom-u. Najskôr som sa nemohol dokričať ani na OF3F, tak som skúsil preladiť na 21tku a tam sa mi podarilo uskutočniť prvé spojenie. To už pozdvihlo náladu a s pocitom, že "sme za vodou" keď už máme spojenie do EmCom sa začalo všetko zlepšovať (ale nie moc). Hlavne, že Jarko OM1II bude spokojný keď sme sa zúčastnili - prvé QSO nám bolo dôkazom ;-). Ešte chvíľu som skúšal hľadať na 21tke, ale zbytočne. Tak rýchlo späť na 14tku. Tu sa zrazu objavilo miestne rušenie a to mi robilo "skvelú" spoločnosť až do konca cvičenia. Ale podaril sa aj spomínaný OF3F a ešte pár ďalších staníc, aj keď s dosť veľkým časovým odstupom. Medzitým som narýchlo prepol na 7čku a hneď som zistil, že s FT-250tkou to na takomto zahustenom pásme nepôjde. Odolnosť prijímača tu bola na bode mrazu, pravda ani operátor (teda ja) by o odolnosti tiež nemal moc čo rozprávať... Nakoniec sme pre 7čku použili TS-120 a Tibora OM4WQ, ktorému sa podarilo aspoň jedno spojenie (hm, už sme aktívny na všetkých troch pásmach, Jarko bude určite nadšený - pomyslel som si). Ja som sa zatiaľ pokúšal volať výzvu na 14tke. S mojími 50Wattmi som na pásme určite burácal, veď som spravil až jedno spojenie a druhé som pre QRM nedokončil.. Pri výzve som preto dlho nezostal a išiel som radšej bicyklovať po pásme. Občas som započul ako protistanice robia spojenie aj so slovenskými A.R.E.S. stanicami, ale tie som ja nepočul. Celé Slovensko je v pásme ticha, takže tieto pásma na spojenie do OM moc vhodné nie sú. Do konca prvej etapy cvičenia pribudlo ešte zopár spojení, ale už dávno bolo jasné, že náš výsledok ďaleko zaostáva za našimi očakávaniami. Na druhej strane, ak vezmem do úvahy "obľúbenosť" SSB prevádzky v našom rádioklube, tak sme dopadli celkom dobre - toto bola prvá väčšia prevádzka módom SSB z našich nových priestorov vôbec.

Celkovo hodnotím cvičenie pozitívne. Vieme kde sme urobili chyby, vieme čo ešte musíme zdokonaliť na našom vybavení a od toho predsa cvičenie je. EmCom Party 2007, ktorá sa konala začiatkom letného obdobia prišla celkom vhod. Toto letné obdobie bude prvé, ktoré preverí naše anténne systémy a preto budeme venovať maximálne úsilie na doladenie našich anténnych systémov. Ešte na záver mi nedá poznamenať, že za väčšinu nášho kolektívu by som navrhol uskutočniť takéto cvičenie nielen módom SSB, ale aj CW. CW je pre mnohých z nás predsa len jednoduchší druh prevádzky a hlavne nevznikajú časté problémy s nedokonalou výslovnosťou (napríklad aj počas cvičenia som na margo mojej angličtiny dostával od chalanov z klubu otázky typu "čo máš horúci zemiak v hube?"). Myslím si, že každopádne by to stálo za pokus.

Dopočutia v následujúcom cvičení EmCom Party...

Fotogaléria:
EmCom 2007 OM3KMK

Záznam spojení z EmCom 2007 OM3KMK:

12:45

7

SP0PZK

59/2/06/050/SARA

58/1/01/500/PZK

12:24

14

9K2RA

59/2/06/050/SARA

59/3/01/100/KARS

12:31

14

OF3F

59/2/06/050/SARA

59

12:52

14

F5VKP

58/2/06/050/SARA

58/2/03/100/IARU

12:54

14

5B4AIF

59/2/06/050/SARA

59/3/2/100/CARS

13:05

14

5B4NC

59/2/06/050/SARA

59/3/04/100/CARS

13:10

14

ON4UBA/P

59/2/06/050/SARA

57/01/03/100/UBA

13:55

14

EI1RENE

55/2/06/050/SARA

55/1/01/100/AREN

12:02

21

SU0ARA

59/2/06/050/SARA

58/1/02/100/EARA

14:18

14

OF3F

59/08/01/06/01

59

10. 5. 2005

Projekty a návrhy projektov A.R.E.S.

70cm prevádzač
Tento prevádzač je v režii Tibora OM4WQ. Poskytol na prevádzač rádiostanice Philips FM1000 a taktiež zakúpil/postavil antény (kolineár + 2xBiQuad). Má hotovú časovú základňu, ktorá drží prevádzač v zakľúčovanom stave. Tibor chce ďalej túto základňu vylepšiť, rozmýšľa aj nad diaľkovým riadením prevádzača a nad doplnením predzosilňovača (ktorý by sa zapínal pri použití súbtónu). V budúcnosti by sme radi prevádzač rozšírili na 2m pásmo a chceme ho skombinovať s echolink-om (prepojenie prevádzačov cez internet) prostredníctvom nášho PR nódu.
Packet Radio nód
Rozhodli sme sa postaviť samostatný PR nód pre Púchov a okolie. Tento nód má slúžiť jednak na odťaženie nódu OM0NPB a jednak má zlepšiť kvalitu rádiového spojenia a poskytnúť viacero možností pripojenia. Na nóde chceme spustiť prevádzku 2400bps na 70cm a 1200bps na 2m. V budúcnosti nemôžeme vylúčiť ani 9600bps mód na 70cm pásme. Ak to bude možné pokúsime sa nód prepojiť so spomínaným prevádzačom a vytvoriť tak echolink vstup/výstup.
Tibor OM4WQ poskytol počítač pentium 110MHz/32MB-RAM a stanicu Philips FM1000. Roman OM4RW poskytol rozvádzačovú krabicu, v ktorej bude celé zariadenie umiestnené, venoval sa všetkým technickým prácam okolo nódu a inštalácii Xnetu + veci okolo toho. Ja som pridal starý harddisk, na ktorý som nainštaloval Slackware Linux 10.0 a nakonfiguroval som firewall. Osobne pokladám za veľký úspech to, že sa Romanovi OM4KW podarilo vybaviť wireless spojenie do internetu u poskytovateľa DCnet, za čo im patrí veľká vďaka. Roman sa tiež ochotne poskytol, že v prípade potreby zariadí, aby sa nód mohol umiestniť do priestorov v jeho bytovke.

Obidva projekty sú vyvýjané za účelom využitia ako pre rádioamatérov, tak aj pre činnosť systému A.R.E.S. (v prípade potreby).
Vzhľadom k tomu, že obidva projekty si vyžadujú trvalé priestory, momentálne čakáme či sa podarí vybaviť nejaké našemu rádioklubu a potom sa budeme ďalej rozhodovať (kde budú umiestnené). Toto je teda dôvod prečo tieto projekty neboli doteraz spustené do ostrej prevádzky.

Krajské Koordinačné Stredisko VÚC Trenčín

Rádioklub Javorník OM3KMK je Krajským Koordinačným Strediskom (KKS) pre VÚC Trenčín (TN)
Akékoľvek otázky alebo pripomienky môžete okrem iného smerovať aj na náš email.

Zástupcom KKS Trenčín OM3KMK a teda Krajským koordinátorom je Roman OM4KW.
V prípade potreby, kontakt na Romana nájdete na stránkach A.R.E.S.

Operátorom pre KV bol určený Roman OM4KW.
Operátorom pre VKV bol určený Tibor OM4WQ.

Dňa 27.4.2005 sa uskutočnilo stretnutie zástupcu KKS Trenčín a vedúceho Odboru krízového riadenia. Z rokovania vyplynulo aké kroky musia byť vykonané a ako ďalej postupovať v následujúcej spolupráci. Celkovo sa stretnutie nieslo v pozitívnom dojme.

Stručne o Rádioamatérskej tiesňovej službe

Prečo sme sa stali členom? Myšlienka takéhoto nielen celoslovenského, ale aj medzinárodného projektu je dobrá. Veď povinná snaha pomôcť v núdzi je deklarovaná aj v Povoľovacích Podmienkach, ktoré by mal každý rádiomamatér dodržiavať. Teraz si asi každý položí otazku: Načo je dobré zakladať nový projekt, keď pomáhať je povinnosťou každého z nás? Hmm, dobrá otázka ;)
Úlohou A.R.E.S. je ORGANIZOVANIE spojenia a pomoci. Teda sa snaží vytvoriť celoštátnu sieť, ktorej činnosť bude organizovaná, čím sa má predísť zbytočnému chaosu a mrhaniu prostrostriedkov (ktorých je aj tak nedostatok). Čím nás bude viac, o to ľahšie budeme naše ciele dosahovať.
Ako ďalšie, dalo by sa povedať, že A.R.E.S. pri správnom využití prostriedkov a poskytnutých dotácii môže byť liekom na stav paketovej a aj prevádzačovej siete na Slovensku. Ak sa nájde zopár ľudí, ktorí ,,chcú'' a rokovaniami sa nájde aj pochopenie u kompetentných orgánov, je veľká pravdepodobnosť, že sa nám podarí vybudovať dobrú sieť, ktorá by mohla slúžiť nielen A.R.E.S., ale aj ostatným rádioamatérom. Netvrdím, že sa to určite podarí, no môžeme sa aspoň pokúsiť využiť šancu ... šancu, ktorú nám práve projekt A.R.E.S. poskytuje.